Ortodoncja zajmuje się prostowaniem zębów, badaniem narządu żucia dziecka w czasie wzrostu i rozwoju, leczeniem zaburzeń narządu żucia u dzieci i dorosłych. Ortodoncja obejmuje swoim zakresem: wczesne, proste metody z wykonywaniem ćwiczeń przez pacjenta (mioterapia), aparatów ortodontycznych.
Standardowe leczenie składa się z następujących etapów: wykonanie badania i przygotowanie materiałów diagnostycznych ( zdjęcia RTG, gipsowe modele uzębienia pacjenta oraz foto), ustalenie planu leczenia, założenie aparatu ortodontycznego, wizyty kontrolne według zaleceń lekarza, po wyleczeniu dokonuje się zdjęcia w celu porównania, następnie podejmuje się czynności w celu utrzymaniu efektów leczenia, tzw. retencja.
Leczenie ortodontyczne nie tylko jest dla zdrowia naszych zębów, ale służy także w celu poprawienia samopoczucia. Niweluje niektóre wady wymowy, oraz służy do zachowania zdrowego uśmiechu i w chwili obecnej jest bardzo modne.
Kto może podjąć się leczeniu ortodontycznemu:
Gdy dziecko ma ok. 2 lat i pełne uzębienie mleczne wstępnej oceny zgryzu dokonuje pediatra. Przeważnie do ortodonty trafiają dzieci w wieku od 7-12 za pośrednictwem skierowania od pediatry lub innego lekarza stomatologa czy logopedy. Do ortodonty może również udać się osoba dorosła, współczesna technologia pozwala na skuteczne leczenie również dla takich osób. Osoby starsze także mogą udać się w celu poprawienia zgryzu do zastosowań protetycznych.
Do ortodonty należy udać się kiedy będą widoczne następujące objawy u dziecka:
- nieprawidłowa wymowa
- oddychanie poprzez usta
- asymetria w rysach twarzy
- dysfunkcja języka
- stale otwarta buzia
- przedwczesna utrata zębów mlecznych
- za bardzo wysunięta lub cofnięta bródka
- złe uszeregowanie zębów: zbyt duże przerwy między zębami lub stłoczenia.